Projekty

Horizon 2020 & Horizon Europe Program

Spółka QSAR Lab uczestniczy w realizacji międzynarodowych projektów badawczo- rozwojowych finansowanych z programu ramowego Unii Europejskiej HORYZONT 2020 i Horyzont Europe.

UPRISE PLANETS AlChemiSStS NANO-ENGINE CircEL-Paper PROMISCES NOUVEAU CompSafeNano DIAGONAL PATROLS RiskGONE NanoSolveIT

ID: 101156622
Termin realizacji: 01.01.2025 r. - 31.12.2029 r.
Koordynator projektu: FUNDACION PARA LA INVESTIGACION DEL HOSPITAL UNI ES (Spain)
Koordynator w QSAR Lab: dr inż. Anita Sosnowska
Cel projektu: UPRISE opisze złożony mechanizm odpowiedzialny za zakłócenie potencjału prawidłowego rozwoju płodu, prowadzący do zwiększonego ryzyka niekorzystnych wyników ciąży (ABO), spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza, w szczególności ultradrobnych cząstek (UFP) i mikro-nanoplastików (MNP).

Rezultatem prac w ramach projektu UPRISE będzie opracowanie baz danych dotyczących narażenia oraz modeli oceny ekspozycji na nowe zanieczyszczenia, uwzględniających różne scenariusze ekspozycji. Ten etap umożliwi szersze zrozumienie źródeł analizowanych substancji chemicznych, ich stężeń oraz wzorców dyspersji.

Co istotne, UPRISE obejmie również badanie kliniczne, w którym uczestniczyć będą kobiety w ciąży narażone na różne poziomy zanieczyszczenia UFP i MNP, w celu analizy możliwych mechanizmów działania prowadzących do ABO. Wyniki analiz transkryptomicznych, epigenetycznych oraz mutacji mitochondrialnych zostaną wykorzystane do identyfikacji kluczowych zdarzeń (KE), w tym molekularnych zdarzeń inicjujących (MIE). W efekcie opracowane zostaną modele przyczynowe, wspierane analizą wagi dowodów (WoE), aby wykazać związek między wchłanianiem tych substancji a zdarzeniami prowadzącymi do ABO.

ID: 101177608
Termin realizacji: 01.11.2024 r. - 31.10.2028 r.
Koordynator projektu: COMMISSARIAT A L ENERGIE ATOMIQUE ET AUX ENERGIES ALTERNATIVE (France)
Koordynator w QSAR Lab: dr inż. Anita Sosnowska
Cel projektu: PLANETS zademonstruje stosowalność podejścia SSbD w zakresie technicznego rozwoju alternatyw dla 3 najważniejszych klas związków w przemyśle chemicznym- plastyfikatorów, środków zmniejszających palność i surfaktantów- na poziomie TRL6 oraz ich włączenie do szeroko dostępnych dóbr konsumpcyjnych na poziomie TRL7. Nowe cząsteczki i produkty będą znacznie bezpieczniejsze dla pracowników i konsumentów, będą miały znacznie mniejszy wpływ na środowisko, zapewniając jednocześnie opłacalność ekonomiczną i świadomość społeczną w 3 łańcuchach wartości. Główną zasadą będzie wyeliminowanie zagrażających substancji poprzez wybór bezpieczniejszych alternatyw i/lub przeprojektowanie procesów produkcyjnych w celu zminimalizowania powstawania niebezpiecznych substancji. Wydajność materiałowa (tj. wykorzystanie odnawialnych/obiegowych surowców, wydajność reakcji, minimalizacja odpadów) i wydajność energetyczna (tj. wykorzystanie katalizatorów, mniej etapów produkcji i mniej energochłonna produkcja) będą również jednymi z kluczowych zasad projektowania, które zostaną zbadane w ramach projektu PLANETS.

ID: 101178074
Termin realizacji: 1.11.2024 r.– 31.10.2028 r.
Koordynator projektu: Instituto Technologico Del Embalaje, Transporte Y Logistica, ITENE (Spain)
Koordynator z QSAR Lab: dr inż. Karolina Jagiełło
Cel: Celem projektu Alchemisst jest zademonstrowanie zastosowania podejścia SSbD, do opracowania i wdrożenia bezpieczniejszych oraz bardziej zrównoważonych alternatyw dla substancji takich jak surfaktanty, plastyfikatory i środki zmniejszające palność. Substancje te, obecne w produktach codziennego użytku, są klasyfikowane jako substancje o wysokim poziomie zagrożenia (SVHC). Główny cel projektu to osiągnięcie kilku szczegółowych założeń, takich jak rozwój alternatywnych substancji, zgromadzenie solidnych dowodów dla potwierdzenia koncepcji SSbD, a także opracowanie metodologii certyfikacyjnej wspierającej implementację koncepcji SSbD w sieci przemysłowej.


ID: 101070114
Termin realizacji:
1.04.2023 r. - 31.03. 2026 r.
Koordynator projektu: UNIVERSITEIT UTRECHT
Koordynator w QSAR Lab: Prof. dr hab. Tomasz Puzyn
Cel projektu NANO-ENGINE:  opracowanie pierwszej w swojej klasie, opartej na DNA, niewirusowej, ukierunkowanej technologii programowania komórek in vivo, którą można wykorzystać w leczeniu szerokiego zakresu chorób, w tym nowotworów i zaburzeń genetycznych.

W ramach tego projektu NANO-ENGINE konsorcjum ma na celu scharakteryzowanie i przetestowanie docelowych nanocząstek, zbadanie syntezy na małą skalę i  przeprowadzenie badań potwierdzających słuszność koncepcji. Rozwiązane zostaną tym samym problemy związane z tradycyjnymi terapiami komórkowymi, zmniejszając koszty, złożoność i związane z tym ryzyko kliniczne, znacznie zwiększając dostępność terapii komórkowych dla pacjentów na całym świecie.

ID: 101070114
Termin realizacji: 1.09.2022 r. - 28.02.2026 r.
Koordynator projektu: FRAUNHOFER GESELLSCHAFT ZUR FORDERUNG DER ANGEWANDTEN FORSCHUNG EV
Koordynator w QSAR Lab: dr Anita Sosnowska
Cel projektu CircEl-Paper: zwiększenie ilości recyklingu elektrośmieci poprzez wprowadzenie ich do procesu recyklingu papieru, co jest bardziej akceptowane przez konsumentów. CircEl-Paper skupia się na powszechnie stosowanej technologii płyt drukowanych (Printed Circuit Board PCB) i dąży do zastąpienia materiału rdzenia kompozytowego FR4 technologią papieru.

Aby przenieść technologię PCB do gospodarki o obiegu zamkniętym, każdy etap procesu jest dokładnie analizowany i  opracowywane są alternatywne podejścia w celu zwiększenia udziału materiałów, które są możliwe do recyclingu, są oparte na biologii, pochodzą z wtórnych surowców lub są przynajmniej nieszkodliwe dla środowiska.


ID: 101036449
Termin realizacji: : 1.11.2021r. - 30.04.2025r.
Koordynator projektu: BUREAU DE RECHERCHES GEOLOGIQUES ET MINIERES
Koordynator w QSAR Lab: dr inż. Anita Sosnowska
Cel projektu PROMISCES: poznanie pochodzenia i losów trwałych zanieczyszczeń, które łatwo rozprzestrzeniają się w środowisku. Projekt stara się umożliwić bezpieczną gospodarkę o obiegu zamkniętym dla cyklu gleba-osad-woda, opracowując i testując w „warunkach rzeczywistych”, kluczowe technologie i innowacje w celu monitorowania, zapobiegania i naprawy przemysłowych, trwałych i mobilnych oraz potencjalnie toksycznych (iPM(T)) zanieczyszczeń.
PROMISCES tworzy koncepcje obiegu o zerowej emisji zanieczyszczeń stosowane dla wód oraz złożonych matryc stałych w sektorze prywatnym i publicznym, skupiając się w szczególności na związkach PFAS.

ID: 101058784
Termin realizacji: 1.09.2022 - 31.08.2025 
Koordynator projektu: VLAAMSE INSTELLING VOOR TECHNOLOGISCHONDERZOEK N.V.
Koordynator w QSAR LAB: dr Alicja Mikołajczyk
Cel projektu NOUVEAU: opracowanie innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska technologii przetwarzania energii z wykorzystaniem nowych materiałów na bazie ogniw z zestalonym elektrolitem tlenkowym oraz konektorów z obniżoną zawartością metali ziem rzadkich (REE), metali przejściowych z grupy platynowej (PGM) oraz chromu (Cr). Projekt działa z zamiarem stworzenia możliwości wytwarzania silników cieplnych (SOEC) o zwiększonej wydajności,  przy obniżonym koszcie produkcji oraz ilości substancji szkodliwych, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju (ang. sustainable-by-design).

ID: 101008099
Termin realizacji: 1.06.2020 r. - 31.05.2025 r.
Koordynator projektu: NOVAMECHANICS LIMITED
Koordynator w QSAR Lab: dr Anna Rybińska-Fryca
Projekt CompSafeNano dotyczy rozwoju zintegrowanych i uniwersalnych modeli nanoinformatycznych, które będą miały szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju nanoformach (materiałach, kompozytach) wykorzystywanych  i wytwarzanych przez firmy produkcyjne. Zintegrowane modele nanoinformatyczne będą również wykorzystywane przez organy regulacyjne do oceny ryzyka i podejmowania przez nich właściwych decyzji. Projekt przyczyni się także do podniesienia kompetencji naukowców w zakresie podejścia do nanoinformatyki.

ID: 953152
Termin realizacji: 1.05.2021 r. - 31.10.2024 r.
Koordynator projektu: UNIVERSIDAD DE BURGOS
Koordynator w QSAR Lab: dr Alicja Mikołajczyk
Cel projektu DIAGONAL:  rozwój oraz wdrożenie narzędzi bezpiecznego projektowania (ang. safe by design) wieloskładnikowych nanocząstek nowej generacji  (ang. multicomponent, MCNMs, and High Aspect Ratio, HARNs).  

W ramach projektu DIAGONAL zostaną opracowane nowe modele zależności pomiędzy strukturą, właściwością, a funkcją (ang. structure-property-function, SPF) oraz modele zależności pomiędzy strukturą, właściwości, a zagrożeniem (ang. structure-property-hazard, SPH), które umożliwią zrozumienie oddziaływania MCNMs i HARNs na środowisko oraz ocenę zagrożenia jakie stanowią dla zdrowia człowieka.

ID: 760813
Termin realizacji: 1.01.2018r. - 30.06.2021r.
Koordynator projektu: SWANSEA UNIVERSITY
Koordynator w QSAR Lab: dr inż. Karolina Jagiełło
Cel projektu PATROLS: opracowanie zestawu odtwarzalnych i miarodajnych testów, które pozwolą przewidywać długoterminowe skutki zagrożeń jakie stanowią nanomateriały dla zdrowia ludzi i środowiska.  Testy nowej generacji, stanowiące alternatywę dla badań z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych, opierać się będą na testach in vitro wykonywanych na modelach 3D wybranych tkanek oraz metodach in silico.

ID: 81443
Termin realizacji:1.01.2019 r. - 28.02.2023 r.
Koordynator projektu:
NORSK INSTITUTT FOR LUFTFORSKNING STIFTELSE
Koordynator w QSAR Lab:
dr inż. Anita Sosnowska
Cel projektu RiskGONE: wsparcie procesu standaryzacji i walidacji nanomateriałów poprzez ocenę, optymalizację i pre-walidację Standardowych Procedur Operacyjnych (Standard Operating Procedures).

Zadaniem RiskGONE jest stworzenie organu zarządzającego bezpieczeństwem nanomateriałów w formie samowystarczalnej Rady Zarządzania Ryzykiem, reprezentującej państwa członkowskie UE i władze publiczne, ekspertów naukowych, społeczeństwo obywatelskie i przemysł oraz stworzenie przewodnika szczegółowo mówiącego o nanomateriałach, ich klasyfikacji i konkretnych działaniach decyzyjnych, w celu wsparcia zarządzania ryzykiem.

ID: 814572
Termin realizacji: 1.01.2019r. - 28.02.2023r.
Koordynator projektu: NOVAMECHANICS LIMITED
Koordynator w QSAR Lab: dr Ewelina Wyrzykowska
Cel projektu NanoSolveIT: wprowadzenie nowatorskiego, zintegrowanego podejścia do testowania i oceny (IATA) w zakresie bezpieczeństwa nanomateriałów i ich oddziaływania na środowisko. Wynikiem NanoSolveIT będzie między innymi zestaw innowacyjnych metod do przewidywania (eko)toksyczności z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) oraz ich  integracja z obecnie rozwijającym się modelowaniem wieloskalowym i strukturami zarządzania.

Granty krajowe

Realizujemy także projekty i granty krajowe i regionalne.

Nano-QSAR Toolbox TiO2 Nano-QSAR Toolbox ZnO SiO2 Eurogrant npGRASP PeptAIm Pomorski Broker Eksportowy SPEKTRUM 2021 SPEKTRUM 2022 KFS Własność intelektualna w Twojej firmie

Projekt nr POIR.01.01.01-00-0372/19 pn. „Nano-QSAR Toolbox – platforma do komputerowego przewidywania właściwości fizykochemicznych, toksyczności i ekotoksyczności nanocząstek ditlenku tytanu”

Termin realizacji: 01.12.2019 – 30.11.2022 r.
Wartość projektu: 2 157 705,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 1 695 287,75 zł
Dofinansowanie: Konkurs „Szybka Ścieżka” realizowany w ramach Poddziałania 1.1.1. „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Cel projektu: opracowanie i wdrożenie platformy Nano-QSAR Toolbox, umożliwiającej komputerowe przewidywanie właściwości fizyko-chemicznych, toksyczności i ekotoksyczności nanocząstek ditlenku tytanu w kontekście oceny ryzyka wymaganego przy rejestracji nowych substancji chemicznych przed ich wprowadzeniem na rynek. Metoda modelowania komputerowego Nano-QSAR umożliwi przewidywanie wybranych właściwości fizykochemicznych, toksykologicznych i ekotoksykologicznych oraz wygenerowanie raportów prezentujących wyniki, zgodnych z obszarem regulacji, w których dana nanocząstka zostanie wykorzystana.

Projekt nr POIR.01.01.01-00-0779/20 pn. „Opracowanie i wdrożenie platformy Nano-QSAR Toolbox umożliwiającej komputerowe przewidywanie właściwości fizykochemicznych, toksyczności i ekotoksyczności nanocząstek ZnO i SiO2”

Termin realizacji: 01.11.2020 – 30.06.2023 r.
Wartość projektu: 2 713 734,28 zł
Kwota dofinansowania z UE: 2 127 048,52 zł
Dofinansowanie: Konkurs „Szybka Ścieżka” realizowany w ramach Poddziałania 1.1.1. „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Cel projektu: opracowanie i wdrożenie platformy Nano-QSAR Toolbox, umożliwiającej komputerowe przewidywanie właściwości fizyko-chemicznych, toksyczności i ekotoksyczności nanocząstek tlenku cynku i ditlenku krzemu w kontekście oceny ryzyka wymaganego przy rejestracji nowych substancji chemicznych przed ich wprowadzeniem na rynek. Metoda modelowania komputerowego Nano-QSAR umożliwi przewidywanie wybranych właściwości fizykochemicznych, toksykologicznych i ekotoksykologicznych oraz wygenerowanie raportów prezentujących wyniki, zgodnych z obszarem regulacji, w których dana nanocząstka zostanie wykorzystana.

Projekt nr POIR.02.03.06-22-0014/22-00 dot. Przygotowania wniosku dla projektu "High resolution multimodal chemical imaging platform for tracking nanoplastics and engineered nanomaterial in the life cycle analysis framework (npGRASP) w ramach Programu Horyzont Europa.

Termin realizacji: 01.03.2022 r.– 31.12.2022 r.
Wartość projektu:
23 250,00 zł
Kwota dofinansowania:
23 250,00 zł
Dofinansowanie: w ramach podddziałania 2.3.6. Granty na Eurogranty Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Cel projektu: Przygotowanie Wniosku o dofinansowanie Europejskiego "npGRASP", będącego projektem konsorcyjnym, którego celem jest zidentyfikowanie potencjalnego zagrożenia dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego, które jest wynikiem obecności w środowisku nanoplastików i innych produktów opartych na nanotechnologii oraz zaproponowanie i ustalenie użyteczności zaawansowanych narzędzi oceny ryzyka nanomateriałów (nanoplastików)

Efekty projektu: Działania w ramach "npGRASP" obejmą opracowanie powyższej koncepcji poprzez wymianę naukową oraz programy mentoringowe, szkoleniowe i webinaria adresowane do naukowców zatrudnionych wśród członków konsorcjum. QSAR Lab zajmuje się usługową działalnością B+R, przede wszystkim w obszarze nanomateriałów i bezpieczeństwa chemicznego. Udział w "npGRASP" pozwoli Zespołowi naukowemu Spółki na rozwój kompetencji i pozyskanie nowych kontaktów, skutkujących zwiększeniem potencjału do realizacji projektów B+R oraz konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Projekt nr POIR.01.01.01-00-1964/20 pn. „PeptAlm - platforma oparta o sztuczną inteligencję do badania interakcji peptyd-białko z wirtualnie generowanych bibliotek peptydów”

Termin realizacji: 01.09.2021 – 31.12.2023 r.
Wartość projektu: 5 354 669,75 zł,
w tym dla QSAR Lab 3 034 834,75 zł
Kwota dofinansowania z UE: 4 002 626,57 zł,
w tym dla QSAR Lab 2 213 327,07 zł

Cel projektu: opracowanie i wdrożenie bioinformatycznej platformy PeptAIm do tworzenia molekularnych testów diagnostycznych, pozwalającej na selekcję ligandów (peptydów) o wysokim powinowactwie wobec docelowych białek. Głównym obszarem wykorzystania oprogramowania będzie szeroko pojęta diagnostyka molekularna oraz inne obszary naukowe badające interakcje białko-białko w tym ligand-receptor. Program będzie dostarczał podstawowych informacji o sekwencji, strukturze przestrzennej i sile powinowactwa peptydów-kandydatów wobec zadanego docelowego receptora.

Udzielenie wsparcia w postaci usługi Brokera zagranicznego w ramach projektu: „Pomorski Broker Eksportowy. Kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim. 

Firma QSAR Lab otrzymała wsparcie w ramach powyższego projektu dla dwóch umów grantowych:

  1. UDG-PBE.04.2020/063

Przedmiotem niniejszej umowy jest udzielenie dofinansowania na realizację projektu "Ekspansja usług firmy QSAR Lab sp. z o. o.  na rynki zagraniczne" w formie wsparcia finansowego na udział MŚP w targach.
Celem projektu jest rozwój Firmy i poszerzenie rynków zbytu, szczególnie na rynkach europejskich. Efektem będzie rozszerzenie bazy klientów firmy na rynkach zagranicznych i zwiększenie rozpoznawalności.

Termin realizacji: 18.12.2020 r. - 30.09.2022 r.
Całkowity koszt realizacji: 78 962,92 PLN
Dofinansowanie z UE: 39 377,96 zł
Wkład własny: 39 377,96 zł

     2. DRP/51/2020

Przedmiotem niniejszej umowy jest udzielenie wsparcia w postaci usługi Brokera zagranicznego.
W ramach wsparcia firma otrzyma badanie i analizę rynku szwedzkiego, w tym badanie możliwości i pomoc w inicjowaniu kontaktów biznesowych jak również wsparcie w nawiązywaniu relacji biznesowych poprzez organizacje spotkań z potencjalnymi kontrahentami na rynku szwedzkim.

Szacowana wartość usługi Brokera zagranicznego: 70 000 zł.

(Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020) 

Projekt Grantowy „SPEKTRUM. Pomorski System Usług Doradczych"

Termin realizacji: 1.01.2021 r. -  31.05.2021 r. 
Całkowity koszt realizacji: 34 160,00 zł, w tym:

  • dofinansowanie z budżetu środków europejskich: 32 452,00 zł
  • wkład własny: 1 708,00 zł

Celem Projektu SPEKTRUM jest umożliwienie przedsiębiorstwom z sektora MŚP zakup niezbędnych usług rozwojowych. Granty są przyznawane na pokrycie części kosztów zakupu specjalistycznych usług doradczych.

Projekt Grantowy „SPEKTRUM. Pomorski System Usług Doradczych" nr WNG-SPE.03.00/006

Termin realizacji: 1.07.2022 r. -  31.12.2022 r. 
Całkowity koszt realizacji: 47 970,00 zł

Celem Projektu SPEKTRUM jest umożliwienie przedsiębiorstwom z sektora MŚP zakup niezbędnych usług rozwojowych. Granty są przyznawane na pokrycie części kosztów zakupu specjalistycznych usług doradczych.

Umowa 233/KFS/2022 o finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. 
Całkowity koszt projektu: 6 000,00 zł.

Celem Projektu KFS jest pomoc w finansowaniu usług szkoleniowych dla zespołu pracowników firm uczestniczących w programie. 

Umowa realizowana w ramach Projektu pn. „Własność intelektualna w Twojej firmie” POIR.02.06.00-00-0001/19-00 finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, działanie 2.6 „Projekt pozakonkursowy Urzędu Patentowego RP”, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Całkowita kwota kosztów kwalifikowalnych: 1463,41 zł zł.
Całkowita kwota Grantu: 1317,07 zł zł.

Celem projektu Urzędu Patentowego RP jest kształtowanie praktycznych umiejętności przedsiębiorców w zakresie wykorzystania ochrony własności intelektualnej, w tym przemysłowej oraz uświadomienie ich co do możliwości czerpania korzyści z tej ochrony.

Spodziewane mierzalne efekty projektu to m.in. nowe:

  • zgłoszenia przedmiotów własności przemysłowej;
  • udzielone prawa wyłączne na przedmioty własności przemysłowej;
  • zawarte umowy licencyjne dotyczące praw własności intelektualnej;
  • zawarte umowy w zakresie przeniesienia praw własności intelektualnej;
  • wewnętrzne regulacje wdrożone w przedsiębiorstwie w zakresie ochrony i zarządzania własnością intelektualną;
  • umowy zawarte z pracownikami przedsiębiorstwa, zawierające klauzule dotyczące własności intelektualnej;
  • inne instrumenty jak np. dokonana wycena dóbr niematerialnych i prawnych.